top of page

ČT - Jóga a ájurvéda pro zimní období a harmonii Váty a Kaphy

Daniela Pařízková malá skupina 7 osob Čtvrtek 17:00 - 18:00 4. 1. - 21. 3. 2024

ČT - Jóga a ájurvéda pro zimní období a harmonii Váty a Kaphy
ČT - Jóga a ájurvéda pro zimní období a harmonii Váty a Kaphy

Čas a místo

04. 1. 2024 17:00 – 21. 3. 2024 18:00

studio Aloha jóga, Jugoslávských partyzánů 26, 160 00 Praha 6-Dejvice, Česko

O události

Lekce se nekoná 22.2.

11 lekcí / 2 náhrady

​Kurz ve studiu:  2.475 Kč

Přihlášky kurz: ZDE

2 náhrady na vybrané otevřené lekce

Tento kurz jemné jógy aplikuje doporučení ájurvédy z hlediska našeho ročního i denního rytmu pro každodenní spokojenost těla i mysli.

Zimě vládnou dle ájurvédy dvě dóši. První části Váta, esence veškerého pohybu. A pak se postupně k ní v mokrých měsících zimy a s přicházejícím jarem přidává Kapha - vodní a zemitý aspekt soudržnosti a stability. Ten je aktivní v mokrých obdobích zimy a na jaře, ráno a večer mezi 6-10 hod,  a je  s ním klíčová práce pro jarní očistu.  Od začátku března tak budou lekce také směřovat k přípravě našeho těla na jarní odlehčení či přímo očistu. 

Harmonizaci Váty v běžném životě i v jógové praxi prospívá zejména stabilita a pravidelnost. Jemným pohybem v pravidelném rytmu se budeme zlehka zahřívat. Pro uzemnění Váty přidáme kratší i delší výdrže ve vhodných ásánách. Zaměříme se i na budování síly, soustředěnosti a trpělivosti.  Sekvence i celkové ladění lekcí budou směřovat k rovnováze a harmonii, stabilitě, odolnosti, zklidnění. Jsou to nejpotřebnější vlastnosti pro období Váty, kdy je tendence zvyšovat suchost a chlad v těle, křehkost nervové soustavy, chaos a nepravidelnost v pohybu, v mysli i v denním životě. 

Z  hlediska tělesných částí se zaměříme na sídla Váty: pánev - kyčle - kříž a bedra, ale i na tuhnoucí šíji, hrudní páteř a kosti celkově. Ukážeme si sekvence na podporu pro zdravou menstruaci a menopauzu. Váta výrazně ovlivňuje i náš nervový systém a tak se pokusíme snižovat aktivitu přehlcené mysli a více se z naší hlavy dostat dolů do těla: zklidňováním tělesných pohybů, dechu (dýchat a tolik nepřemýšlet) a toku myšlenek v hlavě.

Jógová praxe pro harmonizaci Kaphy bude již více zahřívající, povzbuzující a lehce stimulující,  aniž nás vybudí k dysharmonii. Budeme přidávat pohyb a pulzace, např. v Pozdravu Slunci. Z ásán více zapojíme záklony pro otevření hrudníku a na podporu dech či obrácené pozice. Jóga i ájurvédské tipy budou směřovat ke snížení pocitů těžkosti na těle, v trávení i na duchu, pocitů otupění, zpomalení a celkové jarní únavy, za kterou je právě zvýšená dóša Kapha  zodpovědná.

Na lekcích nás čeká:

  • pozice i krátké sekvence v rytmu jemné jógy a meridian flow i přirozeného pohybu
  • vysvětlení a aplikace ájurvédských principů pro harmonizaci dóši Váta a jejích vlastností v denním režimu i ročním období
  • dechové techniky pro zklidnění a uvolnění
  • relaxační metody pro každý den
  • krátké meditace všímavosti
  • koncentrace a zaměření pozornosti
  • aromaterapeutické směsi.

​Výuka bude probíhat ve stylu hatha a jin jógy za využití znalostí z jógové terapie, ájurvédské jógy, principů zdravého a variabilního pohybu i dechu, ájurvédy i čínské medicíny .

Kurz je vhodný pro všechny věkové kategorie, i pro ty, co s jógou teprve začínají.

SYSTÉM REZERVACE A NÁHRAD

Rezervace a platba celého kurzu pouze online přes rezervační systém s vlastním rezervačním účtem. Pokud kurzovou lekci sami včas (min. 3 hod před lekcí) v rezervačním systému stornujete, získáte na svůj rezervační účet náhradu. Náhradou lze "zaplatit" vybranou otevřenou lekci, kterou rezervujete sami online běžným způsobem. Náhrady platí ještě 2 týdny po ukončení kurzu. Náhradu můžete využít i na online lekci tohoto kurzu. Rozdíl v ceně se nevrací. V online verzi kurzu žádné náhrady nevznikají V případě uzavření studia v důsledku vládních nařízení, kurz pokračuje formou online za nezměněnou cenu.

Sdílet událost

bottom of page