Jaké máte zkušenosti vy? Napište nám.
K očistě, která je nejen mým jarním a podzimním tématem, patří i otazníky kolem kávy. Mnoho z nás si život bez šálku/ů dobrého pressa nedovede představit. Často čteme, že je pár kafíček denně prospěšných. Takže o co jde, že?
Proč nás prvních pár očistných dnů bez kávy tolik bolí hlava, když je přece tak neškodná ...:-)?
Proč, když si dám kávu po měsíci kávové abstinence, vystřelí mě i malé dopolední kapučíno do vesmírných galaxií hraničících s ADHD a večer neusnu ani přes 4 jóga nidry....? (Vyzkoušeno na vlastním těle :-)).
Káva má svoje výrazné účinky. Pokud přes den "frčíme" na kávě a ještě tvrdíme, že na nás vůbec nepůsobí, pak to 100%ně není naše vyvážená energie, ze které čerpáme. V běhu nás drží závislost na kofeinu, o které ani nevíme, že je. A žádná závislost není dobrá.
Pokud dokážete kávu na pár týdnů úplně vynechat, zjistíte, že mnohem lépe spíte (hlavně ženy cca 45+), nekolísá Vám tolik energie ani nálada. Játra a žaludek mají chvíli pohov.
Mladší ročníky samozřejmě snesou vše. Do jistého věku dokonce i kávu před spaním. Účet za podobné "výstřelky" však obvykle přichází, a to nikoli mailem, kolem 60. roku života (také ověřeno na vlastním těle :-)).
Výše uvedené neznamená likvidaci kaváren. Je však dobré si alespoň chvíli vyzkoušet život bez kávy. Pozorovat, co se děje a pak se svobodně rozhodnout. Třeba si ji dávat jen občas a za odměnu:-).
Přeji krásné chvíle nejlépe nad šálkem skvělého bylinkového čaje.
Lenka
Comments