Jin jóga pro uvolnění napětí krku a ramen 

Daniela Pařízková

PO 19:30 - 20:30

17.5. 

Lekce probíhají online, link z lekce je aktivní 7 dní.

Rezervace na 17.5.: ZDE

(V pondělí 10.5. se lekce nekoná)

V oblasti krku a ramen se často projeví, pokud jsme napjatí a ve stresu. Krk, šíje, trapézy i ramena nám zatuhnou, pokud hlava těžkne pod návalem úkolů či obtížných situací. Těžko se jim vyhnout, ale můžeme pomocí (nejen) jógy ovlivnit, jak je budeme prožívat a jak je necháme odrazit v našem těle a hlavě.  Či jak napětí následně zmírnit, ulevit si. Přidáme do jangových dní trochu jinových momentů. 

shutterstock_467205359_edited.jpg

Jinový meridián srdce je řídící energetickou drahou v období plného jara a měsíce května. Lekce tak budou fyzicky více zaměřené na pozice pro horní část těla, hrudník, paže a ramena. Srdce se v tradiční čínské medicíně pokládá za nejvyššího vládce, který kontroluje veškerou práci těla a mysli. Řídí energii a je spojeno s životním principem, protože jeho rytmus dává život. Jinová energetická dráha srdce vede třemi liniemi - od hrudníku po vnitřní straně paží k malíčku, od bránice k tenkému střevu a hrdlem a jazykem k oku -  a je řídící energetickou drahou v období plného jara a měsíce května. Je-li čchi srdce (a s ním spojené čchi tenkého střeva) vyvážené, jsme aktivní a plní vitality, spokojení a srdeční k ostatním, máme schopnost prožívat vnitřní štěstí a radost. Je-li nevyvážené, máme sklon ke smutku, depresím, odcizení k sobě i ostatním. Po fyzické stránce pak o nevyváženosti srdeční čchi svědčí kromě různých problémů se srdcem a krví (ucpávání tepen, křečové žíly) také studené nohy či ruce, návaly horka a také nespavost.

Jin jógová praxe probíhá v pomalém tempu s delšími výdržemi v jednotlivých pozicích (2–5 minut). Setrvání v ásanách napomáhá intenzivnějšímu působení na pojivové tkáně, flexibilitě kloubů a páteře a vede k hlubšímu uvolnění našeho organismu. Delší výdrže zároveň umožňují lepší uvědomění našeho těla, napojení na vlastní dech či navození kratších meditačních stavů.

 

Déle držené jinové pozice jsou často výzvou pro naše tělo i mysl, a tak se učíme,  jak ve stresových situacích a nepříjemných podmínkách zklidnít dech a uvolnit napětí v našem těle i mysli. V každé lekci zařazujeme krátké meditační cvičení vhodné pro  každodenní praxi (i mimo podložku). 

 

Zde si vyzkoušejte video jin jógy pro  uvolnění či zvukovou nahrávku lekce jin jógy pro bolestivá bedra i u sebe doma.

Lekce jsou vhodné i pro začátečníky, bez ohledu na věk.

 

Link na lekci Vám zůstane ještě 7 dní po vysílání, tj. můžete si ji zacvičit kdykoli.